Kiedy: listopad 2009

Gdzie: Regulice, małopolska

Ofiara: Nadir, pies rasy owczarek niemiecki

Wyrok: pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, pokrycie kosztów sądowych, 2,5 tysiąca nawiązki na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, 2 tys. złotych dla właścicieli jako zadośćuczynienie i zwrot kosztów zakupu szczeniaka tej rasy.

Źródło: https://gazetakrakowska.pl/sad-w-krakowie-mysliwy-bezprawnie-zabil-psa/ar/471533

Sąd w Krakowie: myśliwy bezprawnie zabił psa

Magda Hejda

Myśliwy, który zastrzelił owczarka niemieckiego, został uznany winnym bezprawnego zabicia zwierzęcia i skazany na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Oprócz kosztów sądowych mężczyzna musi zapłacić 2,5 tysiąca nawiązki na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, a właścicielce zabitego owczarka niemieckiego 2 tys. złotych jako zadośćuczynienie i zwrot kosztów zakupu szczeniaka tej rasy.

Wyrok zapadł w tym tygodniu w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Zdarzenie miało miejsce w listopadzie 2009 r. w Regulicach pod Alwernią.

Zygmunt Koziara wyszedł ze swoimi owczarkami niemieckimi Astrą i jej synem Nadirem na spacer, na łąki. Było późne popołudnie. Psy biegały, opiekun cały czas miał je w polu widzenia. Wtedy padł strzał, śmiertelny dla Nadira. Właściciele psa zgłosili doniesienie na policję, sprawą zajęła się chrzanowska prokuratura.

Prokurator, któremu została przydzielona sprawa, jest myśliwym w tym samym kole łowieckim, dlatego wystąpił o przeniesienie postępowania do Miechowa. Tamtejsza prokuratura umorzyła dochodzenie. Okazało się, że prokurator też jest myśliwym.

Właściciele Nadira złożyli zażalenie, które zostało uwzględnione. Sprawę przekazano prokurator Jolancie Purzyckiej-Cichockiej, która zarzuciła myśliwemu bezprawne zabicie psa. Sąd Rejonowy w Chrzanowie wydał wyrok skazujący, od którego myśliwy odwołał się. Sąd Okręgowy w Krakowie jednak podtrzymał decyzję pierwszej instancji – wyrok jest prawomocny.