Kiedy: 2013

Gdzie: Brzozowo, kujawsko-pomorskie

Ofiara: kot

Wyrok: 4 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu, 1200 PLN zadośćuczynienia dla właścicieli, 300 PLN grzywny.

Źródło: https://nowosci.com.pl/mysliwy-zostal-skazany-za-zabicie-kota/ar/10898617

Myśliwy został skazany za zabicie kota

Waldemar Piórkowski

Na kary finansowe oraz cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu skazał Sąd Rejonowy w Chełmnie myśliwego oskarżonego o zastrzelenie na wsi kota.

Na kary finansowe oraz cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu skazał Sąd Rejonowy w Chełmnie myśliwego oskarżonego o zastrzelenie na wsi kota.

Do zdarzenia doszło w maju tego roku we wsi Brzozowo w pobliżu Chełmna.

Kot został zastrzelony w pobliżu domu jednorodzinnego, w którym mieszkali jego właściciele.

Huk wystrzałów zaalarmował mieszkańców, którzy szybko wybiegli do ogrodu. Dzięki temu udało im się zobaczyć odjeżdżający samochód i zapisać numer rejestracyjny auta.<!** reklama>

Następnego dnia podejrzany został zatrzymany. Okazał się nim myśliwy z pobliskiego Kijewa Królewskiego.

Myśliwy początkowo tłumaczył się policjantom, że wydawało mu się, iż strzela do jenota. Potem stwierdził jednak, że zdawał sobie sprawę, iż celuje do kota. W sądzie myśliwy nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego to zrobił.

Sąd w Chełmnie nakazał, aby myśliwy zapłacił właścicielom kota 1200 złotych odszkodowania za śmierć zwierzęcia i orzekł wobec niego 300 złotych grzywny.

Wyrok ten jest nieprawomocny.

Obecnie obowiązująca ustawa o ochronie zwierząt zakazuje myśliwym zabijania psów i kotów. Mogą do nich strzelać tylko w sytuacji, gdy któreś z tych zwierząt atakuje zwierzynę łowną i nie ma innej możliwości powstrzymania takiego ataku.