Kiedy: październik 2016

Gdzie: Mieścisko, wielkopolskie

Ofiary: rowerzysta

Wyrok: rok więzienia, 4 000 PLN grzywny. Dodatkowo na karę grzywny za fałszowanie dokumentów łowieckich skazano ojca sprawcy.

Źródło: https://polskatimes.pl/mysliwy-zastrzelil-rowerzyste-szokujace-ustalenia-bylo-wiecej-strzalow/ar/11875716

Myśliwy zastrzelił rowerzystę. Szokujące ustalenia – było więcej strzałów

Są nowe ustalenia w sprawie zastrzelonego pod Mieściskiem rowerzysty. Myśliwy oddał więcej strzałów. Prokuratura wykluczyła też rykoszet. W czwartek myśliwy stanie przed sądem łowieckim.

Szokujące są ustalenia Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu w sprawie zastrzelenia Pawła Piosika pod Mieściskiem (powiat wągrowiecki). Początkowo hipotezy stawiane przez śledczych zakładały, że w całym zdarzeniu doszło do rykoszetu, a myśliwy działał zgodnie ze sztuką. Przypomnijmy, że według tej wersji wystrzelona przez myśliwego kula trafiła w sarnę, zmieniła kierunek lotu, przeszyła las i trafiła w jadącego drogą rowerzystę. Teraz okazuje się, że ta wersja jest całkowicie nieprawdziwa.

– Dysponujemy już opinią biegłego z dziedziny balistyki. Jesteśmy na sto procent pewni, że nie było w tym przypadku żadnego rykoszetu. Kula wystrzelona z broni myśliwego, nie zmieniając toru lotu, trafiła w rowerzystę – przyznaje Robert Pinkowski z prokuratury w Wągrowcu. – Myśliwy nie oddał jednego strzału. Oddał ich kilka. Złamał zasady etyki. Strzelał w kierunku drogi. Strzelał do nierozpoznanego celu – nie kryje oburzenia Zbigniew Wojciechowski, rzecznik dyscypliny Polskiego Związku Łowieckiego w Pile.

Aktualnie prokuratura zleciła dodatkowe ekspertyzy. – Nie zdradzamy jednak ich szczegółów i zakresu. Czekamy także na rozstrzygnięcie sądu Polskiego Związku Łowieckiego, co do ewentualnego złamania przepisów łowieckich przez myśliwego – wyjaśnia prokurator Pinkowski.

Jak się okazuje, 21-letni myśliwy zrezygnował już z członkostwa w Polskim Związku Łowieckim. Mimo to czeka go rozprawa przed łowieckim sądem. Odbędzie się już w czwartek.
– Będę domagał się skazania tego mężczyzny. W mojej ocenie sąd łowiecki powinien w tym przypadku wymierzyć najwyższą karę, jaką przewidują nasze przepisy, a mianowicie dyscyplinarne wydalenie ze struktur związku. Jest to o tyle ważne, że po dobrowolnym wystąpieniu mężczyzna ten bez problemów będzie mógł powrócić w struktury. Jeśli formalnie zostanie wydalony dyscyplinarnie, powrót do łowiectwa nie będzie taki łatwy – podkreśla Zbigniew Wojciechowski i dodaje: – O ponowne przyjęcie będzie mógł się starać dopiero po okresie zatarcia wyroku. Przepadną wszelkie jego uprawnienia, jakie miał wcześniej w związku. Postawiłem mu łącznie cztery zarzuty. Mężczyzna ten strzelał do nierozpoznanego celu. Nie może być tak, że myśliwy oddaje strzał i nie wie do czego. Nie może być tak, że wystrzeliwuje kulę do zająca, a pada sarna. Na tym nie koniec uchybień. Myśliwy ten zgodnie z przepisami mógł odstrzelić jedno koźlę. I to zrobił. Wówczas jednak nie zaprzestał polowania. Strzelał dalej. Upolował kolejne. Aby to zatuszować, chciał, aby ten odstrzał wziął na siebie inny myśliwy. To także jest karygodne.

Aktualnie wągrowiecka prokuratura postawiła mężczyźnie zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Oburzony całym zdarzeniem jest brat zastrzelonego rowerzysty Andrzej Piosik.

– Nic nie zwróci życia bratu. Chcemy jednak, aby ten myśliwy poniósł surową karę. Dziesięć lat więzienia to minimum. Ten wyrok powinien być przestrogą także dla innych myśliwych. Może wówczas się dwa razy zastanowią, zanim pociągną za spust. Mam nadzieję, że sprawa ta zostanie dokładnie wyjaśniona – przyznaje pan Andrzej.

Jak tłumaczy, po stracie brata cały czas odczuwa pustkę. – Zawsze mogłem na niego liczyć. Nigdy nie odmówił mi pomocy – wyznaje.

Dramatyczna historia

Paweł Piosik zginął od myśliwskiej kuli w październiku zeszłego roku. Jak się okazuje, cały 2016 był tragiczny dla rodziny Piosików.

– W ciągu pół roku straciłem troje członków mojej rodziny. W styczniu zmarła mi mama, miesiąc temu ojciec, a teraz zginął mój brat. To niewyobrażalna strata – tłumaczył wówczas w rozmowie z nami pan Andrzej, brat zastrzelonego mężczyzny.

Opowiedział nam, że jego brat był zwykłym i dobrym człowiekiem. – Pracował przez lata w rzeźni. Później przeszedł wypadek, po którym nie mógł już wrócić do pracy. Był na rencie, którą kilka lat temu mu odebrano. Teraz utrzymywał się z zasiłku – tłumaczył.

W tamten tragiczny wieczór mężczyzna wracał z wędkowania do domu, do którego jednak nigdy nie dotarł. Znaleziono go w rowie. Niestety, mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować – zmarł w drodze do szpitala. Początkowo podejrzewano, że mężczyzna został potrącony przez auto. Przypuszczenia zweryfikowały jednak oględziny. Na ciele mężczyzny znaleziono ranę postrzałową. Szybko powiązano to z polowaniem, które odbywało się w tamtej okolicy. Myśliwego, który oddał śmiertelny strzał, wskazano na podstawie tzw. księgi polowań.

Wielkopolskie: Sąd rejonowy w Wągrowcu wydał wyrok w sprawie myśliwego, który zastrzelił rowerzystę

W sądzie rejonowym w Wągrowcu zapadł wyrok w sprawie zastrzelenia rowerzysty przez myśliwego. Wyrok jest nieprawomocny. 

Sąd rejonowy w Wągrowcu uznał Jakuba S. winnym nieumyślnego zastrzelenia mężczyzny pod Mieściskiem. Zgodnie z wyrokiem sądu w Wągrowcu mężczyzna ma trafić na rok do więzienia. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Za kratki trafi jeśli utrzyma go w mocy sąd drugiej instancji lub jeśli żadna ze stron nie odwoła się od wyroku. Dodatkowo Jakub S. ma zapłacić grzywnę w wysokości 4 tysięcy złotych. Sąd zarządził także przepadek jego broni. Maksymalnie myśliwemu groziło 5 lat więzienia. Wągrowiecki sąd uznał winnym także ojca myśliwego, a zarazem działacza łowieckiego Piotra S.

On z kolei miał poświadczyć nieprawdę w dokumentach łowieckich. Sąd zdecydował, że działacz łowiecki musi zapłacić 6 tysięcy złotych grzywny. Dodatkowo ma zakaz zasiadania we władzach Polskiego Związku Łowieckiego i kół łowieckich przez pięć lat. W tym przypadku wyrok także jest nieprawomocny. Do makabrycznego zdarzenia doszło jesienią 2016 roku w gminie Mieścisko. Zginał jeden z mieszkańców gminy. W tamten tragiczny wieczór mężczyzna wracał z wędkowania do domu, do którego jednak nigdy nie dotarł.

Znaleziono go w rowie. Niestety, mimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. Początkowo podejrzewano, że mężczyzna został potrącony przez auto. Przypuszczenia zweryfikowały jednak oględziny. Na ciele mężczyzny znaleziono ranę postrzałową. Szybko powiązano to z polowaniem, które odbywało się w tamtej okolicy.

Arkadiusz Dembiński aip